Spotkanie drugie Legionowo – Warszawa – Gdańsk

Legionowo – Warszawa

Od 7 do 14 października gościliśmy w murach naszej szkoły dziesięcioro uczniów i dwóch nauczycieli ze szkoły Boerde – Berufskolleg w Soest w Niemczech. Było to nasze drugie spotkanie, zorganizowane w ramach projektu, który wspólnie realizujemy od września 2016 roku. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej – program „Erasmus+” a jego głównymi celami są: zorganizowanie czterech spotkań w Polsce i w Niemczech, wzajemne poznanie się młodzieży oraz zwiedzenie miejsc związanych z ruchem oporu w latach 1939 – 45 i sprzeciwem społecznym wobec państw autorytarnych w latach 80. ubiegłego stulecia.

Spotkanie w Polsce rozpoczęło się przywitaniem naszych kolegów na Lotnisku Chopina. Pierwszego dnia poznawaliśmy się wzajemnie. Gry przygotowane przez naszych nauczycieli pomogły nam przełamać bariery językowe. Pokazaliśmy również naszym kolegom miasto Legionowo oraz miejsca, w których najchętniej spędzamy wolny czas.

Realizowaliśmy również główny cel naszego projektu. Wspólnie poznawaliśmy miejsca związane z wojenną historią Warszawy. Zwiedziliśmy Warszawską Starówkę i Muzeum Powstania Warszawskiego poszerzając przy tym wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i dramatycznych chwilach powstania. Mieliśmy też okazję zwiedzić Muzeum „Polin” i zapoznać się z obszerną multimedialną ekspozycją ukazującą 1000 lat dziejów polskich Żydów. Wystawa jest imponująca i bardzo obszerna, dlatego nie zdążyliśmy zwiedzić wszystkich sal dokładnie. Realizując temat projektu, szczególną uwagę zwróciliśmy na ekspozycje dotyczące okresu drugiej wojny światowej i powstania w getcie warszawskim.

Gotowanie polsko – niemiecki

Realizowany w naszej szkole projekt jest skierowany przede wszystkim do uczniów klas technikum gastronomicznego. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z naszymi kolegami ugotować coś pysznego, a przy okazji miło spędzić czas i lepiej się poznać. Przecież to właśnie w kuchni najlepiej się rozmawia a wspólnie wykonywane czynności  kulinarne zbliżają do siebie ludzi.

We wtorek zaprosiliśmy naszych gości do szkoły. Bardzo oficjalnie przywitali ich członkowie Samorządu Szkolnego wprowadzając tym samym miłą atmosferę. Oprowadziliśmy naszych kolegów po salach lekcyjnych i wzięliśmy się za gotowanie. Gotowaliśmy polskie pierogi i przyrządzaliśmy niemiecką Kartoffelsalat. Dobrze się przy tym wszyscy bawiliśmy. Po naszych kulinarnych popisach nastąpiła degustacja. Usiedliśmy przy jednym stole i rozkoszowaliśmy się smakiem naszych potraw. Chyba wszyscy w tym dniu zrezygnowaliśmy z obiadu.

Warto podkreślić, ze szkołą w Soest współpracujemy już od 2013 roku. Wielu z naszych uczniów brało udział w poprzednich wymianach w Niemczech. Miłym był fakt, że pozdrawiali oni nauczycieli z Niemiec i interesowali się naszym projektem.

Wyjazd do Gdańska

Druga część naszego polsko – niemieckiego spotkania odbyła się w Gdańsku. Spędziliśmy tam trzy dni. Najważniejsza była dla nas wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, które mieści się na terenie stoczni gdańskiej. Wzięliśmy tam udział w warsztatach na temat: „Początki Solidarności”. Pracowaliśmy w grupach nad następującymi tematami: postulaty sierpniowe, cechy państwa autorytarnego oraz biografie przywódców strajku 80. Duże wrażenie zrobiła na nas sala z ekspozycją dotyczącą strajku w sierpniu 80 roku. Ukazuje ona rozmiar i siłę protestu, który objął swym zasięgiem całą Polskę.

W pozostałe dni wspólnie zwiedzaliśmy Gdańską Starówkę, pracowaliśmy nad tematem naszego projektu  i miło spędzaliśmy czas. Nie mogło nas też zabraknąć nad Zatoką. Urządziliśmy sobie jesienny spacer brzegiem morza do molo w Sopocie. W sobotę rano, prawie ze łzami w oczach pożegnaliśmy się z naszymi kolegami.

Galeria – Spotkanie polsko-niemieckie

 

Skip to content