Spotkanie czwarte Legionowo – Warszawa – Gdańsk

Upalny majowy tydzień z kolegami z Niemiec

W minionym miesiącu maju gościliśmy w Legionowie dziesięcioro uczniów i dwóch nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Soest, w Niemczech. Było to nasze czwarte j i niestety ostatnie już spotkanie w ramach realizowanego przez nas dwuletniego projektu „Ruch oporu – europejski ideał!? Konfrontacja z miejscami związanymi z ruchami wolnościowymi  w polskiej i niemieckiej historii. Projekt jest całkowicie finansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Nasze spotkanie podzielone było na dwie czterodniowe części. Pierwsza odbyła się w Legionowie i w Warszawie a druga w Gdańsku. Podczas pierwszych dni pokazaliśmy naszym gościom Legionowo i zwiedziliśmy Warszawę. Poznaliśmy historię Powstania Warszawskiego oraz odwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha. Wszyscy byliśmy poruszeni opowieścią o katowanych Polakach podczas II wojny światowej.

W Gdańsku zwiedziliśmy przepiękną Starówkę, poznaliśmy historię obrony Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 roku oraz uczestniczyliśmy w warsztatach „Narodziny Solidarności” utrwalając wiedzę o strajkach w Polsce w roku 1980. Wystarczyło nam również czasu na odbycie przepięknego spaceru brzegiem morza z Gdańska do Sopotu. W jednym ze sklepów jubilerskich wysłuchaliśmy również opowieści o bursztynie. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznać prawdziwy bursztyn i kiedy on powstał.

Podczas tygodniowego spotkania zaprzyjaźniliśmy się z naszymi kolegami z Niemiec. Mieliśmy ku temu wiele okazji. 3 maja byliśmy wspólnie na festynie w Legionowie, bez naszych nauczycieli a dzień później wszyscy wzięliśmy udział w spływie kajakowym. Płynęliśmy z Kosewka do Modlina rzeką Wkrą i Narwią. Po fantastycznych przygodach na wodzie rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski.

Było to ostatnie spotkanie z uczniami ze szkoły w Soest, w ramach programu Erasmus+. Mamy jednak ochotę współpracować nadal i uczestniczyć w podobnych przedsięwzięciach.

GALERIA

Skip to content