Pod takim hasłem nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile # „Łączy nas pamięć” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku akcja ma zasięg światowy. Zaczęliśmy od wykonania żółtych żonkili będących symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W ten sposób włączyliśmy się w tradycję składania tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. Obejrzeliśmy premierę filmu ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”. Przeprowadziliśmy lekcje o powstaniu w getcie warszawskim. Wykonaliśmy tablicę informacyjną, a społeczność szkolna nosiła w tym dniu wykonane przez siebie żonkile.
19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstaniaprzychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Akcja Żonkile na świecie
Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przygotowano 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.
W Izraelu zostanie rozdanych ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią m.in. do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie „Remembering Together”. Żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.
Polskie Linie Lotnicze LOT 19 kwietnia upamiętnią powstanie w getcie warszawskim poprzez przypięcie żonkili przez załogę pokładową na wszystkich trasach realizowanych tego dnia. Pasażerowie dzięki specjalnemu komunikatowi dowiedzą się także, że tego dnia mija 80. rocznica wybuchu powstania.