#,,Łączy Nas Pamięć” – w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Pod takim hasłem nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile # „Łączy nas pamięć” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku akcja ma zasięg światowy. Zaczęliśmy od wykonania żółtych żonkili będących symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W ten sposób włączyliśmy się w tradycję składania tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. Obejrzeliśmy premierę filmu ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”. Przeprowadziliśmy lekcje o powstaniu w getcie warszawskim. Wykonaliśmy tablicę informacyjną, a społeczność szkolna nosiła w tym dniu wykonane przez siebie żonkile.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstaniaprzychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Akcja Żonkile na świecie

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przygotowano 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.

W Izraelu zostanie rozdanych ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią m.in. do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie „Remembering Together”. Żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.

Polskie Linie Lotnicze LOT 19 kwietnia upamiętnią powstanie w getcie warszawskim poprzez przypięcie żonkili przez załogę pokładową na wszystkich trasach realizowanych tego dnia. Pasażerowie dzięki specjalnemu komunikatowi dowiedzą się także, że tego dnia mija 80. rocznica wybuchu powstania.

Skip to content