Rok 2006 – przynosi obchody 40-lecia Szkoły
Obchody 40-lecia rozpoczęła Msza Św. odprawiona przez księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia w kościele parafialnym. Po uroczystości w kościele zaproszeni goście oraz pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przenieśli się do budynku szkoły. W uroczystościach poza władzami powiatu legionowskiego i miasta Legionowa wzięła udział grupa młodzieży wraz z opiekunami z ukraińskiej miejscowości Kosów. Ich występ uświetnił naszą uroczystość.
W okresie powojennym Zasadnicza Szkoła Zawodowa powstała we wrześniu 1966r. Tradycje szkolnictwa zawodowego na terenie Legionowa sięgają okresu międzywojennego, bowiem w 1931r. powstała prywatna trzyoddziałowa Średnia Szkoła Handlowa, którą w 1932r. przeniesiono do budynku przy ul. Kopernika 18, siedziby powojennej szkoły zasadniczej do roku 1992, od 1938r. placówką tą – już jako Gminnym Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim kierował Jerzy Siwiński, obecny patron Zespołu Szkół Zawodowych.
Główną siedzibą powołanej do życia placówki stał się budynek przy ul. Kopernika 16, który opuściło liceum ogólnokształcące. W następnych latach szkoła funkcjonowała w różnych obiektach na terenie Legionowa. Zajęcia szkolne odbywały się w salach lekcyjnych Szkoły Podstawowej Nr 3, w pomieszczeniach po starej poczcie przy ul. Kopernika 21,w budynku przy ul. Broniewskiego 6,w ZSTiT „Aviotex”.
Kolejne dyrekcje podejmowały starania zmierzające do rozpoczęcia budowy nowej szkoły u zbiegu ulic Mickiewicza i Kazimierza Wielkiego, lecz ciągle brakowało środków, by zainaugurować tę inwestycję. Władze miasta postanowiły będący w trakcie rozbudowy budynek przedszkola przystosować do celów szkoły zasadniczej. 1września 1992r. rozpoczęliśmy naukę w obecnej siedzibie szkoły przy ulicy Targowej 73A. Nie jest to rozwiązanie, które w pełni zaspokaja potrzeby naszej placówki, ale przy systemie dwuzmianowym umożliwia jej sprawne funkcjonowanie.
W chwili otwarcia placówki 1 września 1966r. naukę rozpoczęło 135 uczniów na kierunkach: gospodarstwo domowe i zbiorowe oraz magazynier, dwa lata później powstał nowy kierunek: krawiectwo odzieży damskiej lekkiej i ciężkiej, a w roku szkolnym 1969/70 sprzedawca. W czerwcu 1969r. opuścili szkołę pierwsi absolwenci:60-ciu z kierunku gastronomicznego i 32-u magazynierów. W roku szkolnym 1973/74 powołano nowe kierunki: bieliźniarz i dziewiarz maszynowo-ręczny.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska lokalnego zorganizowano kształcenie młodzieży w klasach wielozawodowych. Po jedenastu latach kształcenia kadr dla gastronomii w czerwcu 1977r. opuszczają szkołę ostatni absolwenci w zawodzie kelner i kucharz (obecnie tylko nauczani w oddziale wielozawodowym).
1 września 1966r. zatrudnionych było oprócz dyrektora 7 nauczycieli, obecnie w Zespole Szkół Zawodowych zatrudnionych jest 29 pedagogów.
Dyrektorzy:
Od 1966r. – Józef Matuszewski
1968r. – Kazimierz Kowalski
1975r. – Elżbieta Czerwonka
1976r – Maksymilian Krawczak
1987r. – Krystyna Łabarzewska
1998r. – Wioletta Wuszt
2015r. – Dorota Kurowska
2019r. – Katarzyna Jóźwik-Kaliszewska
Funkcje wicedyrektorów pełnili:
Jadwiga Wojtkowska
Maksymilian Krawczak
Elżbieta Czerwonka
Helena Pawłowska
Wioletta Wuszt
Renata Tomaszewska
Agnieszka Budna
Monika Kozłowska
Agnieszka Błachocińska
Aktualnie: Anna Jarzębowska
Kierownicy kształcenia zawodowego:
Teresa Kazbieruk
Janina Fiodorow
Bolesław Ułanowski
Zdzisław Mielczarek
Maria Małek
Wioletta Wuszt
Bożena Pietrzykowska
Anna Górnicka
Mirosław Sieradzki
Iwona Lewandowska
Katarzyna Jóźwik-Kaliszewska
Aktualnie: Anna Skorupska
Pracę dydaktyczno-wychowawczą wzbogacają organizacje szkolne. Najaktywniejszą organizacją jest Samorząd szkolny, który inspiruje różne działania społeczności uczniowskiej np. opieka nad zwierzętami w okolicznym schronisku, przeprowadzanie zbiórek na cele charytatywne, organizowanie dyskotek .Od ponad 30-stu lat działa Koło PCK. Od 4 lat istnieje Grupa Turystyki Ekstremalnej 73A, która umożliwia młodzieży atrakcyjnie i ciekawie spędzać czas poza zajęciami lekcyjnymi. Od 2 lat istnieje Klub Europejski.
Co roku są organizowane wycieczki krajoznawczo-turystyczne, niewiele już zakątków naszego kraju pozostało, których historii i piękna krajobrazowego nasi uczniowie nie poznali. Młodzież uczestniczyła w rajdzie Szlakiem Piastów Śląskich, obecnie rokrocznie bierze udział w Rajdzie „Palmiry”.
Całokształt naszej pracy rejestruje Kronika Szkoły prowadzona przez uczniów pod kierunkiem p. Marii Ler.
Staramy się przekazywać i utrwalać tradycje szkoły. Służyły temu zorganizowane w 1991r. obchody.
25-lecia istnienia placówki, które zainspirowały młodzież, dyrekcję, nauczycieli i rodziców do starania się o nadanie szkole imienia Jerzego Siwińskiego, dyrektora szkoły handlowej w latach 1938-44 mieszczącej się w tym samym budynku, w którym 30 lat temu została zorganizowana Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Przez cztery lata przygotowań do tej uroczystości poznaliśmy sylwetkę patrona i jego konspiracyjną działalność w czasie okupacji. Nawiązaliśmy bliski kontakt z rodziną Siwińskich, z nauczycielami i uczniami szkoły, którą kierował patron .Szczególnie często kontaktowaliśmy się z nauczycielką Tajnego Gimnazjum p. Wandą Tomczyńską, która uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą w 1994r. podczas patriotycznej uroczystości pod hasłem „Spotkanie pokoleń”. W spotkaniach z młodzieżą uczestniczyli członkowie rodziny: córka Halina i synowie Andrzej i Włodzimierz. Nawiązaliśmy serdeczne kontakty z uczniami i absolwentami Tajnego Gimnazjum: p. Bronisławą Mazur, p. Barbarą Rykaczewską, p. Andrzejem Paszkowskim, p. Wiesławem Budkiewiczem i innymi.
Uroczystość nadania szkole imienia Jerzego Siwińskiego odbyła się 22 kwietnia 1995r.Ku czci patrona została wmurowana tablica pamiątkowa. Dzień imienin patrona stał się Świętem Szkoły, które po raz pierwszy obchodziliśmy 23 kwietnia 1996r. w sposób szczególnie uroczysty.
W roku szkolnym 1993/94 Uchwałą Rady Miejskiej w Legionowie powołano Zespół Szkół Zawodowych, w ramach tej placówki działała Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Zawodowe o specjalności sprzedawca magazynier. Od roku szkolnego 1995/96 uruchomiono nowy kierunek w Liceum Zawodowym pracownik administracyjno-biurowy. W roku szkolnym 1997/98 powołano nowy typ szkoły – Liceum Handlowe w zawodzie technik handlowiec. Od roku szkolnego 1999/2000 utworzono nowy typ szkoły Liceum Techniczne o kierunku ekonomiczno-administracyjnym. Obecnie utworzono Liceum Profilowane oraz Technikum Hotelarskie.
Szkoła dysponuje pracownią komputerową, w której młodzież zdobywa wiedzę z zakresu informatyki zgodnie z wymaganiami programu i tendencjami kształcenia europejskiego (łącze internetowe), pracownię maszynopisania, pracownię chemiczno-fizyczną.
Od września 2003r. pieczę nad naszą placówką objął Powiat Legionowski. Wraz z tą zmianą, nasza szkoła nosi nazwę Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego.
Analizując dokładniej dzieje szkoły zauważyliśmy fakt, że nasi absolwenci przysyłają do nas własne dzieci, by tu właśnie zdobywały wykształcenie w wybranych zawodach.