W PRZESZŁOŚCI LEŻY KLUCZ DO PRZYSZŁOŚCI – 1 tie w Narodowym Muzeum Techniki

Wycieczka klasy 1 tie do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie była podróżą w czasie przez wiele dziedzin, w tym astronomię, fizykę, górnictwo i hutnictwo, informatykę, transport i energetykę.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć maszynę rachunkową Abrahama Staffela, maszynę szyfrującą Enigma, lotnię Lilienthala z 1894 roku, kolekcję polskich jednośladów z przedwojennym motocyklem „Sokół”, komputery inż. Jacka Karpińskiego AKAT i K-202. Wśród bezcennych eksponatów znajdował się również Cadillac 355DFleetwood Special, Marszałka j. Piłsudskiego, trójkołowy De Dion-Bouton z XIX wieku – jedyny zachowany na świecie Motocykl Choińskiego.

Uwaga uczniów skupiła się głównie na trzech wystawach. Na wystawie „Historia komputerów. Liczy się!” uczniowie poznali etapy rozwoju technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych. Dotyczyło to nie tylko liczb, ale wszystkich rodzajów informacji, które mogą podlegać procesom analitycznym odbywającym się bez bieżącego udziału umysłu ludzkiego. Ekspozycja „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” zaprezentowała uczestnikom proces wydobycia i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, które od wielu dekad stanowią trzon światowej energetyki: ropy naftowej, węgla kamiennego oraz gazu ziemnego. Przedstawiała również sylwetkę Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego. Główna wystawa Narodowego Muzeum Techniki zatytułowana „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” ukazała szczegółowo najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem i uświadomiła, jak ważną rolę odegrali w rozwoju światowej myśli technicznej.

Przekaz głównej wystawy, budujący naszą narodową dumę i tożsamość głosi: w przeszłości leży klucz do przyszłości.

Skip to content