ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ – Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony środowiska oraz szerzenie wiedzy ekologicznej.

Od ponad 50 lat święto stanowi okazję do zastanowienia się nad aktualną sytuacją planety, a organizacji towarzyszą akcje ekologiczne. Co roku akcja zwraca uwagę na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią.

Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to ”Invest in our planet” – Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.

22 kwietnia w naszej szkole uczniowie zostali zapoznani z prezentacją na temat historii, celów i działań podejmowanych z okazji Dnia Ziemi. Prezentację przygotowali i wygłosili: Rozalia Murza, Marcel Wojciechowski i Igor Kniaź – uczniowie z klas 3 TIEp i 1 TIE.

W klasach odbyło się czytanie fragmentów książki „Stąpając mocno po ziemi. Ekozofia zwykłego życia”, której autor dr Ryszard Kulik prowadził w naszej szkole warsztaty ekopsychologiczne. Felietony w książce obejmują szeroko ujmowaną problematykę ekologiczną, w której przewijają się wątki psychologiczne, filozoficzne, społeczno-ekonomiczne i duchowe.

Następnie, na ternie przyszkolnym, zasadziliśmy drzewka i krzewy. Sadzonki roślin zostały sfinansowane przez Radę Rodziców, a zasadzili je przedstawiciele poszczególnych klas. Obcowanie z naturą to świetny sposób na odzyskanie wewnętrznej równowagi i pozbycie się stresu. Kontakt z przyrodą działa ożywczo, uspokajająco i regenerująco, dlatego… grzebaliśmy w ziemi, sadziliśmy i podlewaliśmy nowe roślinki

„Troska o środowisko naturalne wymaga głębokiej wewnętrznej przemiany. W tym samorozwoju mamy jedyną w swoim rodzaju szansę, by odkryć to, kim naprawdę jesteśmy. Dbanie o przyrodę to przede wszystkim praca nad sobą, nad urzeczywistnieniem siebie.”

[Ryszard Kulik, Miesięcznik Dzikie Życie, styczeń 2018]

Skip to content