Wycieczka Kraków – Oświęcim w ramach programu Poznaj Polskę – dzień III

Trzeci dzień naszej wyprawy rozpoczynamy od wejścia na Kopiec Kościuszki. Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców znajdujących się na terenie Krakowa. Został wniesiony dla uczczenia Tadeusz Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji w 1794 roku.  

Kopiec usypano na szczycie Wzgórza św. Bronisławy, w zachodniej części Krakowa. Zaczęto go sypać 17 października 1820 roku. Brali w tym udział młodzi, starsi, uczniowie, weterani powstań, turyści a nawet obcokrajowcy, którzy przyjechali do miasta w celach turystycznych. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów a z jego wierzchołka rozciąga się piękny widok na miasto i okolice. Przy kopcu znajdują się sale wystawowe, w których można obejrzeć między innymi ekspozycję o Kościuszce. 

Kolejny przystanek naszej wycieczki to Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha. Zgromadzone starożytne japońskie dzieła sztuki i artefakty kulturowe, a także cyklicznie odbywające się koncerty i wydarzenia w futurystycznym budynku. Zgodnie z ideą Fundatorów, Manggha miała stanowić „dom dla kolekcji sztuki japońskiej”, zgromadzonej głównie przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, a przechowywanej od 1920 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zbiory Sztuki Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie zostały ostatecznie w 2009 roku przejęte w depozyt przez Muzeum Manggha. 

Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Krakowie – Oddział Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie można zobaczyć jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. W muzeum znajduje się bezcenna kolekcja muzealiów, licząca ponad 86 tysięcy eksponatów. Było to wyjątkowe i niezapomniane spotkanie ze sztuką. 

Skip to content