Uczniowie PZSP w Muzeum Historycznym

8 kwietnia 2024 roku uczniowie klas: FA, 1 FB, 2 FA wraz z opiekunami p. Dorotą Wilgos i p. Sebastianem Jankiem odwiedzili legionowskie Muzeum Historyczne.

Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta.

Młodzież z uwagą słuchała o stacji Jabłonna, jednej z dwudziestu czterech stacji na całej linii nadwiślańskiej od Kowla do Mławy. Warto wspomnieć, że w Legionowie funkcjonowały zakłady produkujące balony i spadochrony, a legionowskie balony zwyciężały w międzynarodowych zawodach o puchar Gordona Bennetta. Ciekawostką okazało się to , że w sierpniu 1938 r. w Legionowie uszyto powłokę „Gwiazdy Polski”, która była wówczas największym balonem na świecie. Przewodnik mówił także, że czas po roku 1945, to czas rozwoju Legionowa i stałego wzrostu liczby mieszkańców. To dzięki uzyskaniu praw miejskich, jak również powstaniu dużych zakładów przemysłowych oraz spółdzielni mieszkaniowej (dzięki której zaczęto budować bloki wielorodzinne). Warto zacytować, że:

„W 1980 r. Legionowo zaczęło używać własnego herbu, a w 1987 r. zostało wciągnięte na tzw. listę miast prezydenckich. W 1990 r. przeprowadzono w Legionowie pierwsze wolne wybory samorządowe”.

To była bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa w przeszłość!

Skip to content