Świętujemy 11 listopada

,,Wolność kocham i rozumiem” – Świętujemy 11 listopada

„Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo…”

                                                                                                                      Św. Jan Paweł II

11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym  ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Do wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku.   Zniesione  w 1945 r., przywrócone  w 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce związanych z zakończeniem I wojny światowej, dzięki podpisaniu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W  dniach 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

 Współczesnie nie musimy składać na ołtarzu Ojczyzny tego, co mamy najcenniejsze –  naszego życia, dlatego winni jesteśmy szacunek tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i niepodległość  Polski. W 103. rocznicę odzyskania niepodległości oddajemy hołd wdzięczności Tym, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Z myślą o Nich i dla Nich wywiesiliśmy flagę, ubraliśmy się na galowo i uroczyście (choć w klasach) odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego“. Kilka dni wcześniej przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla Niepodległej.

Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy oddali życie za swoją Ojczyznę.

Skip to content