Spotkanie pierwsze Soest-Dortmund-Berlin

Od września 2016 roku wraz z naszą zaprzyjaźnioną szkołą Boerde-Berufskolleg w Soest w Niemczech w Westfalii realizujemy dwuletni projekt finansowany z programu Unii Europejskiej „Erasmus+”. W ramach projektu spotkamy się z naszymi rówieśnikami cztery razy, będziemy mieli okazję wspólnie się poznać oraz zwiedzimy miejsca związane z historią XX wieku.

Od 18 do 25 marca odbyło się pierwsze, w ramach nowego projektu, siedmiodniowe spotkanie w Niemczech. Wzięła w nim udział dziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami p. Joanną Dmoch oraz p. Sebastianem Jasińskim. Tym razem do Soest pojechaliśmy pociągiem. Przejechaliśmy ponad 1000 km, przemierzając wszerz kraj naszych sąsiadów. Na dworcu, mimo późnych godzin wieczornych, czekali na nas nasi partnerzy. Przywitali nas bardzo serdecznie i zaprosili na wspólną kolację. Przez cały czas pobytu w Niemczech spotykaliśmy się z ogromną życzliwością ze strony naszych partnerów i mieszkańców Niemiec. Potwierdzamy w 100% słuszność zdania „Niemcy? Oni są spoko!”, które wypowiedział nasz kolega, uczestnik ubiegłorocznej wymiany.

Nasze spotkanie było podzielone na dwie części. Cztery pierwsze dni spędziliśmy w Soest a pozostałe trzy w Berlinie. Soest to przepiękne miasto, które w średniowieczu ze względu na wydobywaną tu sól odgrywało bardzo ważną rolę w rejonie. Należało do związku handlowego miast – hanza. Leży również przy najstarszym szlaku pielgrzymkowym – przy drodze świętego Jakuba. To tutaj w Soest znajduje się najstarsza gospoda w Niemczech i to tutaj po raz pierwszy upieczono chleb pumpernikiel. Ogromne wrażenie zrobiły na nas budowle szachulcowe oraz obraz w jednym z kościołów zatytułowany „Westfalska Ostatnia Wieczerza”. Apostołowie spożywają na nim potrawy typowe dla kuchni westfalskiej. Było nam bardzo miło odwiedzić średniowieczny Ratusz w Soest. Zwłaszcza, że przyjęła nas tam pani burmistrz Marita Stratmann .

Sporo czasu spędziliśmy w szkole Boerde-Berufskolleg. Jest to średnia szkoła zawodowa, podobnie jak nasza tylko o wiele wiele większa, z pięknymi pracowniami zawodowymi. Wspólnie z naszymi kolegami pracowaliśmy nad tematem projektu. W Westfalii zwiedziliśmy dwa miejsca związane z historią narodowego socjalizmu. Byłe więzienie gestapo Steinwache w Dortmundzie oraz koszary wojskowe w Soest, które do 1945 roku były obozem dla francuskich jeńców wojennych.

W Dortmundzie odwiedziliśmy również Stadion Borussi.

Wizytę w stolicy Niemiec rozpoczęliśmy tradycyjnie wycieczką rowerową. Naszym przewodnikiem była pani pochodząca z Drezna, która znakomicie mówiła po polsku. Jak się okazało przebywała ona pół roku w Krakowie na studiach w ramach współpracy studenckiej finansowanej z programu Erasmus+. Byliśmy przy najważniejszych budynkach Berlina, m.in. przy Katedrze Berlińskiej, parlamencie, Bramie Brandenburskiej, na wyspie muzeów. Przy ulicy Bernauer w muzeum muru berlińskiego poznaliśmy również historię podziału Berlina. Następnego dniu pracowaliśmy w budynku Bendlerblock, gdzie mieści się Pomnik Niemieckiego Ruchu Oporu. Poznaliśmy historię ruchów młodzieżowych Biała Róża oraz Piraci Szarotki w okresie III Rzeszy.

Berlin nas oczarował. Mieliśmy czas na pospacerowanie po mieście, poznanie jego smaku i atmosfery. W sobotę z nowoczesnego dworca głównego w Berlinie, z głowami pełnymi niesamowitych wrażeń wyjechaliśmy w kierunku Warszawy. Był to wspaniały tydzień. W październiku spotkamy się znowu z naszymi kolegami w Polsce. Pokażemy im Warszawę i Gdańsk. Już nie możemy się doczekać.

 

Uczniowie PZSP im Jerzego Siwińskiego – uczestnicy wymiany

Galeria – Wymiana Erasmus+

Skip to content