Dzień czytania Tolkiena

W naszej szkole drugi rok z rzędu, obchodziliśmy święto Tolkiena organizowane od 2003 roku przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie. W tym dniu czytelnicy Tolkiena – uważanego za jednego z pierwszych autorów literatury fantazy – organizują akcje promujące jego utwory.  

Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca (rethe) przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy. 

Tolkien był filologiem, na uczelni Oksford zajmował się badaniem literatury oraz współtworzył słownik języka angielskiego, który ukazał się na rynku księgarskim po I wojnie światowej. 

Cała trylogia „Władcy Pierścieni” powstała pod wpływem staroskandynawskich legend, które zainspirowały Tolkiena. 

My również w szkole promowaliśmy jego książki – które są w szkolnej bibliotece – czytając głośno fragmenty jego utworów w oryginale i po polsku. 

Uczniowie mogli więc posłuchać i poczytać w języku w jakim zostały napisane powieści: „Hobbit” i „Władcy Pierścieni”.  Zekranizowanie powieści Tolkiena przyczyniło się do popularności Tolkiena na całym świecie, to jednak książki posiadają większą magię i ukazują piękno powieści. 

Skip to content