29 kwietnia – Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
Opublikowano
29 kwietnia to Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Ustanowiła go w 2011 roku Komisja Europejska, by zachęcać do integracji, niezależnie od wieku.
Jak powiedział Wojciech Kożuchowski z Warszawskiej Rady Seniorów, światy starszych i młodszych zaczęły się rozchodzić. „Głównie chodzi tutaj o zasypywanie tych granic, jest pewien stereotyp: starsi widzą młodzież jako tych buntowników, nie bardzo rozumiejących świat, młodsze osoby mówią: ci staruszkowie, dziadersi, już nawet pradziadersi albo pra pradziadersi. Zasypywanie tej granicy, otwarcie się na zrozumienie drugiej strony, słuchanie ich i zastanawianie się, czy coś z tych dwóch kierunków płynące, nie jest do wykorzystania. To się przydaje” – podkreślił członek Rady Seniorów.
Społeczność PZSP Legionowo stara się aby Dzień Solidarności Międzypokoleniowej był obchodzony codziennie.
Młodzi coraz częściej chcą słuchać seniorów. Jak podkreślił Krystian Kopeć z Młodzieżowej Rady Warszawy, warto słuchać doświadczonych osób, bo mają do opowiedzenia różne historie, można z nich wyciągać wnioski i nie popełniać
błędów. Jak wyjaśnił członek Rady Młodzieżowej, nie ma on problemów z seniorami zapewne dlatego, że wychowali go dziadkowie i nadaje z nimi na wspólnych falach.
Dzień ten przypomina także o istotnym problemie starzenia się społeczeństwa i potrzebie zapewnienia godnego życia seniorom. Zachęca do podejmowania działań mających na celu poprawę jakości życia osób starszych i stworzenie warunków
sprzyjających aktywności oraz integracji międzypokoleniowej.
Ważne jest, aby pamiętać o znaczeniu solidarności międzypokoleniowej nie tylko w tym jednym dniu, ale przez cały rok. Wzajemne wsparcie, szacunek i otwartość na potrzeby innych pokoleń są kluczowe dla budowania harmonijnego społeczeństwa i tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich.
Dbanie o prawa seniorów to sposób na zapewnienie praw w przyszłości młodym. Dlatego dziś jak nigdy solidarność międzypokoleniowa jest tak ważna.
Wytyczne odnośnie egzaminu maturalnego 2020 r. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa […]