29 kwietnia – Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

29 kwietnia to Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Ustanowiła go w 2011 roku Komisja Europejska, by zachęcać do integracji, niezależnie od wieku. Jak powiedział Wojciech Kożuchowski z Warszawskiej Rady Seniorów, światy starszych i młodszych zaczęły się rozchodzić. „Głównie chodzi tutaj o zasypywanie tych granic, jest pewien stereotyp: starsi widzą młodzież jako tych buntowników, nie bardzo rozumiejących świat, młodsze osoby mówią: ci staruszkowie, dziadersi, już nawet pradziadersi albo pra pradziadersi. Zasypywanie tej granicy, otwarcie się na zrozumienie drugiej strony, słuchanie ich i zastanawianie się, czy coś z tych dwóch kierunków płynące, nie jest do wykorzystania. To się przydaje” – podkreślił członek Rady Seniorów. Społeczność PZSP Legionowo stara się aby Dzień Solidarności Międzypokoleniowej był obchodzony codziennie. Młodzi coraz częściej chcą słuchać seniorów. Jak podkreślił Krystian Kopeć z Młodzieżowej Rady Warszawy, warto słuchać doświadczonych osób, bo mają do opowiedzenia różne historie, można z nich wyciągać wnioski i nie popełniać błędów. Jak wyjaśnił członek Rady Młodzieżowej, nie ma on problemów z seniorami zapewne dlatego, że wychowali go dziadkowie i nadaje z nimi na wspólnych falach. Dzień ten przypomina także o istotnym problemie starzenia się społeczeństwa i potrzebie zapewnienia godnego życia seniorom. Zachęca do podejmowania działań mających na celu poprawę jakości życia osób starszych i stworzenie warunków sprzyjających aktywności oraz integracji międzypokoleniowej.

Ważne jest, aby pamiętać o znaczeniu solidarności międzypokoleniowej nie tylko w tym jednym dniu, ale przez cały rok. Wzajemne wsparcie, szacunek i otwartość na potrzeby innych pokoleń są kluczowe dla budowania harmonijnego społeczeństwa i tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich.

Dbanie o prawa seniorów to sposób na zapewnienie praw w przyszłości młodym. Dlatego dziś jak nigdy solidarność międzypokoleniowa jest tak ważna.

Skip to content