13 grudnia – Dzień Księgarza

Święto z tradycją w szkolnych murach PZSP Legionowo

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia. Czasy, w których po prostu sprzedawali książki odchodzą do lamusa. Księgarz jest dziś coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury.

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

W naszej szkole w dniach 11-13 grudnia odbywał się kiermasz książki zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną z okazji Dnia Księgarza. W organizacji kiermaszu pomagali uczniowie klas czwartych technikum. Na dolnym, szkolnym korytarzu ustawione zostało stoisko z ciekawą i różnorodną ofertą wydawniczą przysłaną z Hurtowni w Tuliszkowie. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zakupu ciekawych książek pod choinkę. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem i wielu nabyło idealny prezent świąteczny.

Skip to content