11 listopada

„Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo…”

                                                                                                                                           Św. Jan Paweł II

11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym  ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Do wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku.   Zniesione  w 1945 r., przywrócone  w 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Współcześnie nie musimy składać na ołtarzu Ojczyzny tego, co mamy najcenniejsze –  naszego życia, dlatego winni jesteśmy szacunek tym wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość  Polski. W 104. rocznicę odzyskania niepodległości oddajemy hołd wdzięczności Tym, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Z myślą o Nich i dla Nich wywiesiliśmy flagę, i uroczyście odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego.“ Kilka dni wcześniej przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla Niepodległej.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z nielicznych radosnych świąt, które obchodzimy w Polsce. 9 listopada w naszej szkole było bardzo radośnie. Najpierw było trochę patetycznie, ale później rozpoczęła się zdrowa rywalizacja między uczestnikami edukacyjno – terenowej gry ,,Droga do Niepodległości“. Na terenie szkoły rozmieściliśmy  pięć  punktów ilustrujących drogę Polaków do Niepodległości. Na każdym z punktów drużyny reprezentujące  klasy rozwiązywały zadania. Trzeba było wykazać się wiedzą o Marszałku, znajomością pieśni legionowych i najważniejszych wydarzeń historycznych. Najwięcej emocji dostarczyły konkurencje sprawnościowe – bandażowanie i gra w Dart.

Skip to content